Współczesne historie. Uniwersalne problemy młodych ludzi.

Książki bez lukru i moralizowania.

Świat się zmienia. Za zmianami idą zarówno nowe możliwości, jak i zagrożenia, które dotyczą w równym stopniu dorosłych i młodych ludzi. A rzeczywistość nie zawsze oferuje jasne odpowiedzi na trudne pytania i dylematy dorastania. 

W pędzie do sukcesu, szczęścia czy popularności w social mediach łatwo się zgubić. I tu pojawia się przestrzeń na książki do zadań specjalnych, czyli takie, które mądrze oraz szacunkiem dla młodego czytelnika traktują o problemach dużego kalibru. Inspirują, skłaniają do refleksji, uruchamiają wyobraźnię i… niosą nadzieję.

Historie w nich przedstawione mogłyby wydarzyć się w każdym mieście Europy albo na prowincji (a także w wielu krajach na innych kontynentach). Polecamy je także rodzicom, którzy chcieliby spojrzeć na świat oczami swoich dorastających dzieci. Do wspólnego czytania i rozmowy.

Wydanie książek jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby  Europejczycy mogli poznawać literaturę z innych krajów Unii Europejskiej, a także autorów i tłumaczy, których nie bez powodu nazywa się autorami przekładów.

POZNAJ TŁUMACZY, DZIĘKI KTÓRYM KSIĄŻKI SĄ WYDANE PO POLSKU

Karolina Jaszecka 2 2

Jaszecka Karolina

Anna Klingofer

Klingofer-Szostakowska Anna

Edyta-Stępkowska_tłumaczka-duński

Stępkowska Edyta

20210412_133832

Wallin Marta

O KSIĄŻKACH I PROJEKCIE

Michalina Kulczykowska i Anna Jankowska o książkach “Kwiecień plecień” i “Przyjaciele na śmierć i życie.” (Chilli Zet, Magdalena Bauer)

Rozmowa Anny Dziewitt-Meller z tłumaczką Martą Wallin o serii o Signe i Ester oraz szwedzkiej literaturze dla dzieci.

Przyjaciele na śmierć i życie. Dzieci świetnie umieją kamuflować swoje uczucia… (Newsweek. Psychologia dziecka; Michalina Kulczykowska)

Książki-pomosty. Prosto z dziecięcego świata. Świat dzieci nie jest bezproblemowy… (Newsweek. Psychologia dziecka, Marta Majorczyk)

Książki pomosty. Od lęku do lęku. Reakcje naszych dzieci często wydają się nam przesadne… (Newsweek Ekstra, Agnieszka Karp-Szymańska)

Zapraszamy do posłuchania fragmentów książki “Przyjaciele na śmierć i życie” – Jedynka Dzieciom, czyta Monika Kwiatkowska

Te książki także dają do myślenia:

BLISKIE-DALEKIE SĄSIEDZTWO

FILOZOFICZNE, EKOLOGICZNE, O EMOCJACH I RELACJACH