MATI

Życie bywa skomplikowane, gdy ma się 7 lat. Kto może zjeść ostatni kawałek ciasta? Czy zerwanie śliwki z gałęzi nad chodnikiem to kradzież? I co zrobić, gdy tata zgubi się w sklepie?

Seria o Matim przedstawia codzienne sytuacje, które z perspektywy dziecka są skomplikowane i wzbudzają wiele emocji. Narracja prowadzona jest jako wewnętrzny monolog bohatera, który mierzy się z własnymi przekonaniami, pomysłami i lękiem. Niepozbawione humoru książki pokazują, że nie zawsze da się uniknąć trudnych sytuacji, ale można sobie z nimi poradzić.

Seria wydana w ramach projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo„.

Estońskie książki dla dzieci, podobnie do skandynawskich, to dobry wybór dla osób, które cenią w dziecięcej literaturze autentyzm, bezpretensjonalność, otwartość oraz współczesną, pokazującą świat z różnej perspektywy tematykę, bez zbędnego moralizowania i wszelakiego tabu. Bohaterowie estońskich książek są prawdziwi – popełniają błędy, uczą się, doświadczają różnych emocji. Historie w nich opisane toczą się spokojnym rytmem – idealnym zarówno na zimowe wieczory, jak i na leniwe wiosenne przedpołudnie – blisko czytelnika. Uwodzą prostotą, lekkością, poczuciem humoru. Mają też w sobie coś magicznego, przywodzącego na myśl stare legendy i baśnie.

Zobacz inne książki estońskich autorów: Rodzinne czytanie – Estonia.

ZAJRZYJ DO KSIĄŻEK