Są książki, które łamią tabu. Pokazują, z jakimi problemami mierzą się współcześni nastolatkowie. Zadają niewygodne pytania. Bez lukru i moralizowania – pozwalają spojrzeć na świat oczami dorastających ludzi. Takie są właśnie KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.
Dlaczego warto czytać takie książki? I jak rozmawiać z nastolatkami o problemach dużego kalibru?
***
Wraz z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszamy na cykl webinariów poświęconych książkom, które poruszają NAPRAWDĘ TRUDNE TEMATY.
- Opowiemy o książkach i o tym, dlaczego warto je polecać czytelnikom.
- Ekspertki opowiedzą o tym, w jaki sposób można wykorzystać je w pracy z nastolatkami i dlaczego nie trzeba się bać trudnych tematów.
- Omówione zostaną konkretne propozycje warsztatowe inspirowane wybranymi tytułami.
Tematy i terminy webinariów:
31 maja o godz. 11.00 | Natalia Gebert, Fundacja Dom Otwarty
Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii
7 czerwca o godz. 11.00 | Michalina Kulczykowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Być niewidzialnym… Samobójstwo i depresja w książkach dla nastolatków
14 czerwca o godz. 11.00 | Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka
Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości
>>> FORMULARZ DO ZAPISÓW <<<
Ekspertki:
Natalia Gebert – wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy; współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.
Michalina Kulczykowska – psycholożka. Pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w programie Pomocy Telefonicznej jako konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci oraz jako interwent kryzysowy. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży w tematyce rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami, czy zagrożeń online i hejtu. Autorka stałej rubryki w Newsweek Psychologia Dziecka i Psychologia Nastolatka o problemach dzieci i młodzieży.
Agnieszka Włoka – redaktorka jedynego w Europie magazynu poświęconego fantastyce “Nowa Fantastyka”, autorka podcastu “Rozmowy okołoliterackie” w serwisie Audioteka.
Projekt „Książki do zadań specjalnych” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“.
SZCZEGÓŁY:
31 maja o godz. 11.00 | Natalia Gebert, Fundacja Dom Otwarty
Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii.
Ojciec Ahmeda zaginął, gdy płynęli nocą łodzią przemytników. Wolfgang dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi. Liisi ma dar, dlatego wszyscy się jej boją…
Webinar poświęcony książkom, które poruszają temat „obcych” i „innych” – uchodźców, niepełnosprawnych, niebinarnych, ubierający się inaczej albo po prostu „jacyś dziwni”.
- O książkach, które z szacunkiem, ale bez lukru podejmują temat odrzucenia i lęku przed „innymi”;
- O potrzebach, które okazują się uniwersalne dla wszystkich;
- Oraz konkretnych przykładach warsztatowych, które uczą szacunku i empatii…
opowie Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy; współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.
W czasie spotkania będzie możliwość wygrania pakietu książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” wydawnictwa Widnokrąg.
Zarejestruj się już teraz! Zapraszamy.
***
7 czerwca o godz. 11.00 | Michalina Kulczykowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Być niewidzialnym… Samobójstwo i depresja w książkach dla nastolatków
Francis i Jessica przez długi czas czuli się niewidzialni i samotni. Szesnastoletnia Pi upada na lekcji angielskiego. Wszystko staje się czarne. I bum! Wolfgang widział za dużo…
Webinar poświęcony książkom, które poruszają najtrudniejsze tematy. Samobójstwo i depresja – słowa, które przyprawiają o dreszcz. W jaki sposób rozmawiać z nastolatkami o TAKICH sprawach?
- O tym, jak rozmawiać z dziećmi, aby chciały nas słuchać.
- O książkach, które łamią tabu i niosą nadzieję.
- O konkretnych przykładach warsztatowych, które wzmacniają poczucie własnej wartości i sprawczości oraz kształtują postawy szacunku wobec drugiego człowieka…
opowie Michalina Kulczykowska – psycholożka. Pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w programie Pomocy Telefonicznej jako konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci oraz jako interwent kryzysowy. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży w tematyce rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami, czy zagrożeń online i hejtu. Autorka stałej rubryki w Newsweek Psychologia Dziecka i Psychologia Nastolatka o problemach dzieci i młodzieży.
W czasie spotkania będzie możliwość wygrania pakietu książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” wydawnictwa Widnokrąg.
Zarejestruj się już teraz! Zapraszamy.
***
14 czerwca o godz. 11.00 | Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka
Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości.
Na Ziemi kończą się zasoby. Ludziom grozi zagłada. Po wojnie domowej w Helsinkach władzę w mieście przejął ruch nacjonalistyczny zwany Światłem. Wyobraź sobie świat, w którym każdy może komunikować się z innymi za pomocą myśli…
Fantastyka i dystopia – gatunki, które oferują wielkie emocje i niesamowite przygody, ale również stawiają przed czytelnikami fundamentalne pytania – to idealne narzędzie do rozmowy z nastolatkami o przyszłości.
- O zaletach dystopii jako gatunku literackiego;
- O życiu „w realu” i w rzeczywistości wirtualnej;
- O konkretnych przykładach warsztatowych, które pobudzą wyobaźnię i zachęcą do refleksji nad zagrożeniami i szansami dla naszego Świata oraz najbliższego otoczenia…
opowie Agnieszka Włoka – redaktorka jedynego w Europie magazynu poświęconego fantastyce “Nowa Fantastyka”, autorka podcastu “Rozmowy okołoliterackie” w serwisie Audioteka.
W czasie spotkania będzie możliwość wygrania pakietu książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” wydawnictwa Widnokrąg.